Nowy aparat Orthophos XG 3D to najnowszy aparat all-in-one w ofercie firmy Sirona. Moduł obrazowanie 3D jest też dostępny jako rozbudowa dla aparatów Orthophos XG 5 i XG Plus. Aparat posiada pole obrazowania o średnicy 8cm i wysokości 8 cm i woksel 0,1 lub 0,2 mm. Wybór takiego pola jest nieprzypadkowy – jest opracowane dla najczęstszych potrzeb każdego lekarza stomatologa.
Aparat poza obrazowaniem tomograficznym realizuje typowe funkcje pantomografu – Zdjęcia pantomograficzne, zdjęcia stawów skroniowo-żuchwowych, zdjęcia zatokowe oraz zdjęcia cefalometryczne.
• Implantoprotetyki – pozwala na uzyskanie kompletnego wachlarza zadań za pomocą kilku kliknięć myszki – od skanu tomograficznego przez plan leczenia do zamówienia szablonu chirurgicznego.
• Chirurgii szczękowo twarzowej – doskonała czytelność skanów pozwala na precyzyjne jednoznaczne planowanie nawet najbardziej złożonych zabiegów.
• Endodoncji – nadzwyczaj wysoka rozdzielczość 0,1mm pozwala na jednoznaczną ocenę topologii kanałów.
• Stomatologii zachowawczej i periodontologii – dając możliwość oceny stanu przyzębia w trójwymiarze, oraz detekcji utajonych ognisk próchniczych.
• Ortodoncji – tradycyjne cyfrowe zdjęcie odległościowe twarzoczaszki, od wielu lat zapewniające możliwość planowania leczenia ortodontycznego, wspomagane lokalnym skanem tomograficznym, np. w przypadku trudnych zębów zatrzymanych.
Najważniejszą zaletą aparatu Orthophos XG jest zintegrowanie w jednym urządzeniu funkcji cyfrowego aparatu pantomograficznego oraz aparatu tomograficznego 3D.
Możliwe jest to dzięki temu, że urządzenie wyposażone jest w 2 czujniki, które znajdują się na stałe (czujników nie przekłada się i nie wyjmuje) w jednej obudowie. Po wyborze zdjęcia: pantomograficznego lub 3D czujnik się obraca tak, aby właściwy sensor był skierowany w kierunku promieniowania rtg. Nie ma konieczności zamiany czujnika, co daje nam oszczędność czasu, eliminuje ryzyko upadku czujnika, zmniejsza możliwość popełnienia błędu.
Tak więc w jednej obudowie mamy:
• czujnik 2D do zdjęć pantomograficznych (wykonany w technologii CCD – lepsza dokładniejsza niż CMOS),
• czujnik 3D do zdjęć tomograficznych (wykonany w technologii Flat Panel)
W przypadku wersji z cefalostatem aparat posiada dodatkowy, drugi czujnik 2D zamontowany na ramieniu cefalometrycznym, służący do zdjęć odległościowych twarzoczaszki.
Drugą ogromną zaleta aparatu jest optymalne pole obrazowania w przypadku zdjęć 3D. Obrazowana objętość to walec o średnicy 8cm i wysokości 8cm. Wymiar ten pozwala nam uzyskać informację trójwymiarową o pełnym łuku zębowym (za wyjątkiem stawów skroniowo-żuchwowych, do który producent zarezerwował dodatkowy program). Nie ma więc konieczności łączenia mniejszych objętości i wykonywaniu kilku skanów.
Z drugiej strony dawka promieniowania jest na tyle mała, że bez obawy o bezpieczeństwo pacjenta, możemy wykonać skan tomograficzny w celu szybkiej i dokładnej diagnostyki.
Czujnik tomograficzny 3D wykonany jest w technologii Flat Panel i charakteryzuje się maksymalna, na chwile obecną, rozdzielczością, która wynosi 100 µm (możliwość pracy z mniejszą rozdzielczością 200 µm).
Aparat posiada nowy, unikalny system pozycjonowania pacjenta – bardzo ważny w przypadku zdjęć pantomograficznych, a mniej krytyczny przy zdjęciach 3D. Na panelu sterującym wyświetlana jest informacja czy pacjent znajduję się na optymalnej wysokości (czy płaszczyzna zgryzowa pacjenta jest równoległa do podłogi) i w którym kierunku (góra-dół) należy przesunąć ramię aparatu, aby osiągnąć to położenie. Osiągnięto to za pomocą zagryzaka okluzyjnego, który mierzy kąt nachylenia płaszczyzny zgryzu. Dzięki temu aparat może przedstawić w jasny i prosty sposób, czy osiągnięto optymalne ustawienie pacjenta.
Wraz z aparatem dostarczane jest oprogramowanie Galaxis, niezwykle proste i intuicyjne, dzięki któremu lekarz może wyznaczyć kanał żuchwy i umieścić szablon implantu na zdjęciu. Tak zaplanowane zabiegi implantologiczne dają lekarzowi pewność, że proponowana przez niego procedura leczenia jest bezpieczna dla pacjenta.
Dodatkowo Orthophos XG 3D współpracuje z systemem CAD/CAM firmy Sirona – Cerec.