Brak pojedyńczego zęba

Jeśli straciłeś ząb, naturalną reakcją jest chęć jego szybkiego uzupełnienia, szczególnie jeśli chodzi o ząb przedni. Ale co jeśli brak zęba nie jest widoczny podczas uśmiechu? Przez większość osób ten fakt jest zwykle ignorowany.

Tymczasem brak każdego zęba może wywierać niekorzystny wpływ na jakość Twojego życia oraz ogólnie na zdrowie całego organizmu. W czasie żucia zdrowe zęby powodują poprawę budowy kości, jeśli natomiast mamy luki w uzębieniu, kość w tym miejscu zanika co prowadzi do poważnych komplikacji. Ponadto w sytuacji braku zęba, pozostałe zęby mają tendencję do przesuwania się w kierunku istniejącej przerwy. Wpływa to niekorzystnie na zgryz i rozłożenie siły pomiędzy dolnymi i górnymi zębami. Taka sytuacja niekorzystnie wpływa na mięśnie i stawy prowadząc do bólów i innych objawów takich jak na przykład bóle głowy (migrena).

Dlatego dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, każdy ząb jest bardzo ważny.

Najlepszym rozwiązaniem na uzupełnienie braku zęba pojedynczego jest jego natychmiastowe uzupełnienie implantem z pełną odbudową protetyczną.

Przed wynalezieniem implantów luki w uzębieniu były maskowane wykonywaniem tradycyjnego mostu, gdzie trzeba było oszlifować dwa sąsiednie, często zdrowe zęby, które potem nierzadko stawały się martwe.

Uzupełnienie w formie implantu nie narusza koron sąsiednich, a wręcz przeciwnie, może poprawić ich umocowanie w kości. Dzieje się tak, ponieważ wstawienie implantu zapobiega zanikowi kości, dzięki czemu zęby sąsiednie nie są narażone na przesuwanie czy też rozchwianie. Jeśli doprowadzimy do zaniku kości to w przyszłości będzie on konieczny do uzupełnienia, co wpłynie znacząco na czas i koszt leczenia implantologicznego. Dlatego w przypadku utraty zęba, bardzo ważna jest szybka decyzja o podjęciu leczenia.

W przypadku planowanego usunięcia, możemy często umieszczać implant stomatologiczny natychmiast po ekstrakcji zęba, skracając tym ilość zabiegów chirurgicznych do jednego oraz redukując czas gojenia o ponad 50%.

Tak więc wstawienie implantu daje ogromne korzyści nie tylko estetyczne ale i zdrowotne.

Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę? Zadzwoń do nas:
Stomatolog Białołęka
Stomatolog Tarchomin